Punkty spustowe – mięśnie klatki piersiowej cz.1

W jednym z poprzednich wpisów wprowadziliśmy Cię w temat punktów spustowych. Czas pójść o krok dalej i dowiedzieć się czegoś naprawdę przydatnego. Przygodę z punktami spustowymi rozpoczniemy od mięśni klatki piersiowej. Omówimy w tym artykule dlaczego dochodzi do ich napięcia, jak sobie z nimi radzić i jakie objawy mogą wywoływać.

Mięsień piersiowy większy

Garść anatomii

Poznanie lokalizacji i funkcji mięśnia jest istotne,  aby być świadomym w jakich czynnościach możemy go przeciążać. Zacznijmy więc od podstaw:

Mięsień piersiowy większy jest dużym mięśniem leżącym na przedniej ścianie klatki piersiowej. Mięsień składa się z 3 części: obojczykowej, mostkowo – żebrowej i brzusznej. Swój przebieg rozpoczyna odpowiednio na: przyśrodkowej części obojczyka, mostku i chrząstkach żebrowych od 2 do 6 oraz na blaszce przedniej pochewki mięśnia prostego brzucha. Przyczep końcowy znajduje się na grzebieniu guzka większego kości ramiennej.

Mięsień ten przywodzi ramię do tułowia i rotuje je do wewnątrz (wyciągnij wyprostowane ramię do przodu i kciuk skieruj do dołu w stronę podłogi, lub dłoń połóż na swoim brzuchu. Zachodzi wtedy rotacja wewnętrzna). Bierze on także udział w pociąganiu klatki piersiowej do góry, np. przy podciąganiu na drążku oraz jest dodatkowym mięśniem oddechowym.

Przyczyny przeciążeń

Punkty spustowe obecne w mięśniu piersiowym większym mogą pojawić się wskutek bardzo intensywnych ćwiczeń. Piersiowy większy jest zaangażowany przy wykonywaniu wielu ruchów, tak więc dyscyplin sportowych, w których może być przeciążany jest co nie miara. Częste wykonywanie wyciskania sztangi na ławce leżąc, lub podciągania na drążku może być przyczyną powstania punktów spustowych. Sylwetka z zaokrąglonymi plecami również w dużym stopniu przyczynia się do wywołania napięcia w mięśniu piersiowym większym. Jeśli przybieramy taką postawę, w terapii powinniśmy zadbać o przywrócenie poprawnej postawy ciała. Istotną przyczyną formowania się punktów spustowych, z której nie zdajemy sobie sprawy jest między innymi noszenie zbyt ciężkiego plecaka.

Objawy

Dolegliwości związane z obecnością punktów spustowych w mięśniu piersiowym większym mogą być odczuwane w klatce piersiowej i na przedniej stronie barku. Mięsień piersiowy większy należy do taśmy powierzchownej przedniej kończyny górnej. Wskutek jego napięcia ból może promieniować wzdłuż całej tej taśmy od mięśnia piersiowego większego po przedniej części ręki do palców. Miejsce, w którym odczuwamy ból zależy także od umiejscowienia punktu spustowego w danej części mięśnia piersiowego większego. Punkty obecne w części żebrowej mogą wywoływać ból piersi oraz nadwrażliwość sutków. Punkty spustowe znajdujące się w części mostkowej rzutują na przyśrodkową część ramienia i do łokcia. Napięcie mięśni klatki piersiowej może także przyczyniać się do dolegliwości bólowych odcinka piersiowego kręgosłupa.

Leczenie

Mięsień piersiowy większy jest łatwym mięśniem do opracowania przez nas samych. U mężczyzn jest on bezpośrednio dostępny przez skórę, jednak sprawa wygląda gorzej u kobiet z powodu piersi. Górna połowa jest dostępna, ale z dolną częścią występuje problem. Dostęp do niej jest tylko przez tkankę gruczołową piersi, lub po jej odsunięciu do boku.

Techniką pierwszą jest masaż za pomocą chwytu szczypcowego. Chwyć mięsień pomiędzy kciuk a resztę palców. Palce wsuń pod pachę, a kciuk połóż na przedniej stronie mięśnia. Przeszukaj mięsień piersiowy większy w celu odnalezienia napiętych pasm bądź punktów i rozpocznij masaż. Wykonuj go powoli najlepiej kilka lub kilkanaście minut. (Fot.1 )

Fot. 1 Masaż chwytem szczypcowym

Fot. 1 Masaż chwytem szczypcowym

Jeśli zmęczy Ci się ręka bądź masz za słabe palce możesz użyć piłeczki do masażu. Możesz to zrobić stając przy ścianie jak na Fot.2 i wkładając piłeczkę między ścianę a mięsień piersiowy większy. Tak jak w przypadku masażu ręką szukaj napiętych pasm lub punktów i delikatnie oraz powoli je masuj za pomocą piłeczki.

Fot. 2 Masaż za pomocą piłeczki

Fot. 2 Masaż za pomocą piłeczki