W poprzednim artykule poruszaliśmy temat mięśnia piersiowego większego. Dziś zajmiemy się innym mięśniem klatki piersiowej – piersiowym mniejszym.
Anatomia
Mięsień piersiowy mniejszy (pectoralis minor) przyczepia się do 3, 4 i 5 żebra, a kończy swój bieg na wyrostku kruczym łopatki. Jest on całkowicie przykryty przez mięsień piersiowy większy, jest mniejszy, ale bardzo silny i gruby.
Swoim wyglądem przypomina trójkąt, który łączy żebra z łopatką. Mięsień ten pociąga łopatkę do protrakcji, więc w skutek jego napięcia możemy mieć odstające łopatki. Piszemy „możemy” ponieważ do łopatki przyczepia się bardzo wiele mięśni. Łopatka jest kością, która jest zawieszona na grzbiecie za pomocą mięśni. I to one będą decydowały o jej ustawieniu i funkcji. Dlatego też w przypadku problemów z łopatką ważne jest, by znaleźć przyczynę problemu, a jedną z nich może być mięsień piersiowy mniejszy.
Do nadmiernego napięcia tego mięśnia dochodzi najczęściej podczas utrzymywania zgarbionych pleców. Reszta przyczyn jest podobna jak w przypadku mięśnia piersiowego większego, także jeszcze raz odsyłamy Was do poprzedniego artykułu.
Masaż
Do masażu mięśnia piersiowego mniejszego najlepiej użyć piłeczki. Włóż ją między ścianę a klatkę piersiową i masuj mięsień wzdłuż jego przebiegu. Jeśli masaż przy ścianie już nie robi na Tobie wrażenia, to możesz masować się w pozycji leżącej. Podczas masażu dodaj ruchy obręczą barkową.
Rozciąganie klatki piersiowej
Ćwiczenie nr 1. Ustaw stopy na szerokość barków. Napnij brzuch i pośladki. Złącz ręce za sobą. Ściągnij łopatki do dołu i pociągnij ręce w tym samym kierunku i w tył. Pilnuj aby, nie pogłębiać lordozy lędźwiowej!
Ćwiczenie nr 2. Stań przy ścianie i oprzyj na niej rękę. Jeżeli zegniesz ramię powyżej 90 stopni – rozciągniesz bardziej dolna część klatki. Jeśli poniżej – skupisz się na jej części górnej. W celu pogłębiania rozciągania wychodź do przodu jedną nogą przy zachowaniu ustabilizowanej obręczy barkowej.
Ćwiczenie nr 3. Do kolejnego ćwiczenia będzie potrzebny kijek. Chwyć go nachwytem. Ustaw stopy na szerokość barków. Napnij brzuch i pośladki, ściągnij łopatki. Przenieś kijek za plecy o prostych łokciach. Aby poczuć mocniejsze rozciąganie złap kijek w węższym chwycie lub użyj do tego gumy przyczepionej do drabinek. Jeśli to dla Ciebie za mało, zrób to ćwiczenie w opadzie przodem.
Ćwiczenie nr 4. Stań tyłem na drabinkach chwytając je podchwytem. W celu pogłębiania rozciągania schodź do dołu.
Zdjęcia zostały wykonane na sali Jest Progress w Białymstoku