Czy spędzasz większość dnia w pozycji siedzącej? Mamy dla Ciebie dwie wiadomości, dobrą i złą. Złą wiadomością jest to, że siedzenie na krześle jest nienaturalne i ograniczające sprawność bioder. Dobrą wiadomością jest to, że przedstawimy dziś plan jak polepszyć ich funkcjonowanie.
Archetypal rest postures concept
Koncepcja postaw archetypowych została rozwinięta przez brytyjskiego osteopatę, naturopatę i akupunkturzystę Philipa Beach’a. Pomysł ten opiera się o umiejętności, które opanowaliśmy jako dzieci. Philip Beach zaproponował pozycje spoczynkowe dla naszego ciała, które wpływają na pełne zakresy ruchów w stawach. Należy zauważyć, że ruchy te są częścią naszego rozwoju, którego doświadczamy podczas pierwszego roku życia jak np. wstawanie z podłogi. Niestety, w dzisiejszych zabieganych czasach funkcja ta osłabła, aż ruch ten stał się niekomfortowy.
Przed pojawieniem się wygodnych mebli, a zwłaszcza krzeseł, człowiek odpoczywał w swoim otoczeniu. Wykorzystywał do tego wiele różnych pozycji. Ustawiał ciało i stawy pod różnymi kątami, tak aby zmiennie pracować w różnych konfiguracjach i czuć się komfortowo. Koncepcja autora polega na wyeksponowaniu postaw spoczynkowych, które powinniśmy wprowadzić do naszego codziennego życia. Zapewni to zdrowie dla układu mięśniowo–szkieletowego, szczególnie dla stawów biodrowych.
W koncepcji postaw archetypowych znajdujemy:
1) the full squat
Świetne ćwiczenie do mobilizacji tylnej taśmy, która zgina nasze stawy biodrowe, kolanowe i skokowe.
2) the low kneel
Ćwiczenie to pozwala na mobilizację stawów skokowych oraz mięśni czworogłowych uda.
3) the high kneel
W pozycji high kneel rozciągane będą w dużym stopniu Achillesy i rozcięgna podeszwowe. Idealnie sprawdzi się to u sportowców np.: biegaczy.
4) the cross-legged
Mobilizowane w tym ustawieniu będą przywodziciele oraz rotatory wewnętrzne bioder.
5) the long legged posture
Pozycja ta mobilizuje tylną taśmę mięśniową, zwłaszcza grupę kulszowo-goleniową.
Zalecenia:
- Stopniowo przyjmuj pozycje, rozciągając tkanki do granicy lekkiego dyskomfortu – nie na siłę
- Baw się ćwiczeniami np. wyciągając ręce do góry podczas przysiadu czy innych pozycji
- Pozycje archetypowe powtarzaj kilkukrotnie w ciągu dnia
- Zacznij od krótszego przyjmowania pozycji np. 20-30 sekund, z czasem zwiększaj jej długość