Deprecated: Cannot use "parent" when current class scope has no parent in /var/www/u43095/data/www/jestfizjo.pl/wp-content/plugins/ninja-forms/includes/Abstracts/Field.php on line 210
4 kroki do zdrowego kręgosłupa - profilaktyka - Jest fizjo !

4 kroki do zdrowego kręgosłupa – profilaktyka

Kogo nigdy nie bolały plecy? Zazwyczaj zadając to pytanie nie widać lasu rąk. Dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa w dzisiejszych czasach doskwierają wielu ludziom. Istnieje bardzo dużo przyczyn, które mogą powodować ból pleców. Jedną z nich jest nieprawidłowa ergonomia pracy, o której dowiecie się w tym artykule. Podamy Wam kilka wskazówek, abyście zadbali o profilaktykę i ustrzegli się bólu.

Krok 1

Unikaj pozycji półzgięciowych podczas stania. Częstym obrazkiem jest utrzymywanie takich pozycji podczas domowych czynności takich jak: zmywanie naczyń, odkurzanie czy prasowanie. Najczęściej natomiast w czasie mycia włosów nad wanną – szczególnie widziane u kobiet.

Gdy pochylimy ciało do przodu obciążenie odcinka lędźwiowego drastycznie wzrasta. Bardzo często spotykamy się z pacjentami, którzy doświadczają dolegliwości bólowych w lędźwiach w czasie biegania lub zaraz po nim. Dzieje się tak ponieważ: podczas biegu, kiedy mamy już mało sił nasza sylwetka podąża w kierunku pochylenia do przodu. Dochodzi wtedy do mocnego obciążenia kręgosłupa. Jeżeli dodamy do tego bieg pod górę – ryzyko pojawienia się dolegliwości mamy spotęgowane.

Pamiętaj, że aby wbiec pod górę, musimy pochylić ciało do przodu, inaczej tego nie zrobimy. Nakładając na to pochylenie ruch tułowia do przodu wywołany zmęczeniem – problemy mamy jak w banku. Dlatego też jeżeli nie jesteś zawodowcem, unikaj tego.

Unikaj pozycji półzgiętych

Unikaj pozycji półzgiętych- zdjęcia wykonano na sali Jest Progress

Krok 2

⦁ Użyj mięśni nóg, aby odciążyć kręgosłup. Jeśli doświadczasz bólu kręgosłupa po wyżej wymienionych czynnościach domowych dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie przeniesienie ciężaru z kręgosłupa na kończyny dolne. Zamiast pracować w półzgiętych pozycjach, popracuj na nogach i utrzymuj plecy proste.

Przenieś ciężar ciała na kończyny dolne

Przenieś ciężar ciała na kończyny dolne – zdjęcia wykonano na sali Jest Progress

Krok 3

Wystrzegaj się stania jednonóż. Najczęściej dzieje się to, gdy musimy stać długo w jednym miejscu np.: podczas mszy w kościele bądź cerkwi. W sytuacji takiej występuje asymetryczne obciążenie jednej strony ciała od pleców aż po kończynę dolną i wskutek tego możemy narazić się na dolegliwości bólowe pleców po jednej ze stron ciała. Jeśli dasz radę stać jednonóż, to dlaczego nie stoisz obunóż?

Wystrzegaj się stania jednonóż

Wystrzegaj się stania jednonóż – zdjęcia wykonano na sali Jest Progress

Krok 4

⦁ Wykorzystaj krótką dźwignię podczas podnoszenia przedmiotów. Przy podnoszeniu ustaw stopy na szerokość bioder, napnij brzuch i ściągnij łopatki. Wypchnij biodra w tył i zegnij stawy kolanowe zachowując cały czas proste plecy. W trakcie podnoszenia przedmiot trzymaj jak najbliżej swojego ciała i wykorzystaj siłę nóg, aby wrócić do pozycji stojącej. Nie podnoś przedmiotów w sposób przedstawiony na zdjęciu po lewej stronie, ponieważ wtedy obciążasz bardzo mocno kręgosłup.

Podnoś przedmioty z pomocą nóg

Podnoś przedmioty z pomocą nóg – zdjęcia wykonano na sali Jest Progress

 

Zdjęcia wykonano dzięki współpracy z – salą treningową Jest Progress w Białymstoku

Sala treningowa Jest Progress

Sala treningowa Jest Progress