Parestezje w nocy – jak sobie z nimi radzić?

Ostatnimi czasy stosunkowo często spotykamy się pacjentami skarżącymi się na problemy ze snem. W ciągu nocy pojawiają się bowiem uciążliwe parestezje rąk, które wybudzają ich na jakiś czas ze snu. Znamy pewien sposób, by te dolegliwości nie pojawiały się w nocy i chętnie się nim podzielimy. Jednak zacznijmy od początku.

Parestezje rąk

Parestezje rąk – źródło: stranas.ru

Czym są parestezje?

Parestezje są to nieprzyjemne odczucia, najczęściej w formie mrowienia lub drętwienia. W języku polskim występują także pod nazwą – czucie opaczne. Pojawiają się najczęściej w przypadku uszkodzeń nerwów obwodowych, jednak bywają również symptomem uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Mogą pojawić się na całym ciele, jednak najczęściej są to okolice kończyn. Parestezje pojawiają się nagle i na ogół dość szybko zanikają.

Parestezje zna chyba każdy z nas. Nie raz uderzyliśmy się w łokieć i doświadczyliśmy uczucia przeszywającego prądu, czy zbyt długo leżeliśmy na kończynie i przez to stała się ona drętwa i niewładna. Te symptomy nie robią na nas większego wrażenia, jednak podobne odczucia pojawiające się bez większej przyczyny mogą wskazywać na wiele chorób układu ruchu, czy chorób ogólnoustrojowych.

W dalszej części przedstawimy sposób radzenia sobie z parestezjami, które budzą w nocy i pojawiają się bez oczywistej przyczyny. Naturalnie sposób ten nie zadziała w każdym przypadku. Ulgę przyniesie tylko wówczas gdy drętwienia pojawiają się w niżej opisanym mechanizmie. Jeżeli dotyczy Ciebie problem parestezji nocnych to jest szansa, że należysz do tych kilku(-nastu,-dziesięciu) procent u których sposób zadziała.

 „Zjawisko odciążenia”

Zazwyczaj cały dzień poruszamy się w pozycji pionowej – stoimy, chodzimy, siedzimy. Może następować wówczas ucisk na nerwy między obojczykiem, a I żebrem. Jeżeli dorzucimy do tego dźwiganie ciężarów czy nawet „lekkich” kobiecych torebek – ten ucisk staje się już znaczny.

Przebieg nerwów splotu barkowego wraz z miejscem częstego ucisku na nerwy - przestrzeń między obojczykiem, a pierwszym żebrem

Przebieg nerwów splotu barkowego – źródło: kwspz.pl

Parestezje pojawiają się po jakimś czasie od ucisku, dlatego też przez cały dzień nie odczuwamy nic niepokojącego.  Problem zaczyna się gdy pójdziemy spać.  Do snu układamy się w pozycji horyzontalnej, zwiększa się wówczas przestrzeń między obojczykiem, a I żebrem, nerw nie jest uciskany i BINGO – po kilku godzinach drętwienia wybudzają ze snu. Drętwienia te, są na tyle intensywne, że nie dają spać. W tej sytuacji  jedyne co możemy zrobić to czekać, aż one ustąpią.

Jest jednak metoda, która świetnie się sprawdzi w takim przypadku i parestezje już nie będą Cię budziły.

Noc bez parestezji – zrób to sam

Tak jak pisaliśmy wyżej  – „parestezje pojawiają się po jakimś czasie od ucisku”. Znając ten fakt, możemy zareagować i spróbować uwolnić nerwy zanim położymy się spać. Sposobów na to jest zapewne wiele, znamy jeden prosty, który chętnie Ci przedstawimy:

Przed snem należy usiąść i podłożyć coś pod łokcie, tak by siedzieć luźno, z wyżej podniesionymi barkami. Wówczas oszukamy niejako przeznaczenie i po jakimś czasie pojawią się parestezje rąk, które zazwyczaj pojawiały się w nocy. Należy je przeczekać i można spokojnie kłaść się spać. W tym przypadku drętwienia nie pojawią się już więcej w nocy.

Pozycja, w której wyczekujemy parestezji przed snem

Ważna rolę pełni też (jak zawsze) profilaktyka. O ile to możliwe powinniśmy unikać dźwigania ciężkich toreb.  W dzień odrywać się co jakiś czas od pracy i podnosić barki do góry, co uwolni na chwilę nerwy od ucisku.

Podsumowanie

Przyczyn parestezji może być wiele. Niewątpliwie jest to sygnał, by wybrać się do specjalisty. Powyższa metoda zadziała jedynie w przypadku ucisku na nerwy w mechanizmie opisanym wyżej. Jest jedynie formą przyśpieszenia owych parestezji, a nie ich wyleczenia. Oznacza to tyle, że uda Ci się przespać noc spokojnie, jednak problem nie zniknie sam. Czym prędzej zacznij się diagnozować!