Blog

Mobilizacja stawu skokowego

Mobilizacja stawu skokowego jest w ostatnim czasie dość modnym tematem. Bardzo się z tego cieszymy, warto jednak zwrócić uwagę, by robić to prawidłowo. W poniższym artykule postaramy się wytłumaczyć, na co zwrócić uwagę, by ćwiczenia przyniosły najwięcej efektów.

[…]

Jak podnieść przyśrodkowy łuk stopy? – mechanizm kołowrotka

Stopa jest skomplikowaną konstrukcją, która stanowi podstawę łańcucha kinetycznego. To na niej opiera się całe na nasze ciało. Odpowiada ona za podstawowe funkcje podczas lokomocji takie jak podpór i przetoczenie kończyny. Stopa powinna być mobilną ale także i stabilną strukturą. We wczesnej części w fazie podporu musi być elastyczna, aby ułatwić wchłanianie energii generowanej przy zderzeniu z ziemią, a także przystosować się do zróżnicowanego terenu. Stopa w dalszej części fazy podporu musi stać się również sztywną dźwignią, aby przenosić siły. Dzisiaj jednak stopa traci swe funkcje, a przyczyny tej sytuacji omówimy w dzisiejszym artykule.

[…]

W jakim wieku powinniśmy się zacząć rozciągać? Czy dzieci powinny używać tej formy aktywności?

Uważa się, że rozciąganie ma zapobiegać kontuzjom, zmniejszyć bolesność i zwiększyć wydajność mięśni, jednakże takie rozumowanie opiera się na wynikach badań przeprowadzonych na populacjach dorosłych. A jak ma się wykonywanie rozciągania u dzieci? Dziś chcielibyśmy przybliżyć nieco ten temat. Wstęp Rozwój dzieci jest bardzo indywidualny. Aby były jak najbardziej sprawne ważne jest, aby dzieci próbowały Read more about W jakim wieku powinniśmy się zacząć rozciągać? Czy dzieci powinny używać tej formy aktywności?[…]

Nieoperacyjne leczenie uszkodzonej łąkotki

Uszkodzenie łąkotki jest jednym z najczęstszych urazów stawu kolanowego. Większość urazów tej struktury leczy się poprzez zabieg operacyjny, jednak nie zawsze musi się to tak skończyć. W wielu przypadkach świetnie sprawdza się leczenie zachowawcze! W tym wpisie chcielibyśmy przybliżyć Ci, jak wygląda takie leczenie.

[…]

Boczne przyparcie rzepki – ćwiczenia

Jakiś czas temu rozmawialiśmy o bólu kolan, a dokładnie o kolanie biegacza. Dzisiaj natomiast przejdziemy do innej częstej przypadłości występującej w stawie kolanowym i przyjrzymy się zespołowi bocznego przyparcia rzepki. W poniższym wpisie wyjaśnimy na czym polega istota problemu oraz jeden ze sposobów radzenie sobie z nim. Zacznijmy od podstaw Rzepka znajduje się z przodu Read more about Boczne przyparcie rzepki – ćwiczenia[…]

Brzuszki – jak robić je prawidłowo?

W eter pada pytanie „Jakie jest najlepsze ćwiczenie na mięśnie proste brzucha?”. 9/10 z nas zapewne wykrzyknie w odpowiedzi „Brzuszki!„. Jest to jedno z podstawowych ćwiczeń, jednak nie jest ono tak proste jak mogłoby się wydawać. W tym artykule pokażemy Ci, jak wykonać je prawidłowo i jakich błędów należy się wystrzegać.

[…]

„Trójka McGilla” – trening stabilizacji dolnego odcinka kręgosłupa

Dzisiejszy wpis dedykujemy osobom z bólami pleców dolnego odcinka kręgosłupa.  Przedstawimy Wam „Trójkę McGilla”, która jest autorskim treningiem Stuarta McGilla.  Trening ten skierowany jest dla osób z bólem odcinka lędźwiowego i jego celem jest wzmocnienie mięśni brzucha oraz pleców, aby zapewnić usztywnienie i stabilizację kręgosłupa.

[…]